Open the menu
Novacura Flow > Bimodalny napęd dla firmy – case study SumiRiko

Bimodalny napęd dla firmy – case study SumiRiko

29 Jan
Bill Gates kiedyś zażartował: „Jeśli General Motors utrzymywałoby się z technologii tak jak to robi przemysł komputerowy, wszyscy mielibyśmy samochody za 25 dolarów, które przejeżdżają tysiąc mil na galonie”. Jednak gdyby General Motors dostarczało technologię zgodnie z takim myśleniem, auta psułyby się często i bez powodu. W przypadku samochodów cena i czas nie mogą przysłonić jakości i niezawodności, która w tej branży bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo użytkownika. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorstwa motoryzacyjne nie mogą działać szybko i sprawnie – muszą tylko wiedzieć, jak wprowadzać zmiany. Przekonała się o tym firma SumiRiko Poland.

SumiRiko (wcześniej TRI Poland) jest jednym z największych producentów części samochodowych w Polsce, wchodzącym w skład światowej grupy Sumitomo Riko, japońskiego koncernu produkującego na skalę globalną. Pośród produktów firmy znajdują się m.in. elementy zawieszenia, nadwozia i układu wydechowego oraz poliuretanowe osłony i pokrywy silnika. Są one dostarczane do ponad 50 zakładów w 19 krajach na całym świecie i montowane w samochodach wielu z najbardziej znanych marek.

Tak duży biznes nie jest w stanie dobrze funkcjonować bez sprawnego i efektywnego zarządzania procesami, a drobny błąd lub nieścisłość w opisie przepływów może spowodować całą lawinę niepotrzebnych problemów. Gdy więc dotychczasowy system ERP przestał spełniać potrzeby SumiRiko Poland, a jego dostawca nie był w stanie dynamicznie reagować, firma postanowiła przetestować rozwiązanie Novacura Flow.

Rozwiąż problem

ERP to system skomplikowany, ciężki i trudny do zmiany, a jakiekolwiek próby ingerencji w jego strukturę zazwyczaj kończą się źle. To jednak nie oznacza, że nie da się go ulepszyć – w myśl bimodalnego IT robi się to za pośrednictwem platformy procesowej, która stanowi rodzaj nakładki na stabilne, przewidywalne ERP, umożliwiającej łatwe i szybkie wprowadzanie zmian. Optymalizowane są dzięki niej procesy krytyczne, które wpływają na efektywność i konkurencyjność firmy.
W SumiRiko wyeliminowaliśmy 30 modyfikacji systemu ERP, uruchomiliśmy moduły produkcji i kontroli jakości oraz moduł zarządzania projektem. Flow używane jest aktualnie od obsługi magazynu logistyki przez inwentaryzację ciągłą i obsługę wszystkich procesów, raportowanie produkcji, aż po jej rozliczenie. Platforma dostosowuje się do każdego procesu – pozwala tworzyć rozwiązania dostosowane do procesów i indywidualnych potrzeb użytkowników.
Wreszcie mamy system ERP pod kontrolą, platformę zawsze dostosowaną do bieżących potrzeb oraz zaufanego doradcę, który zna naszą branżę i stał się częścią procesu decyzyjnego związanego z IT – mówi Bartosz Blaszke, General Manager w SumiRiko Poland.

Spójrz w przyszłość

Stabilizacja, przewidywalność, zmiana, konkurencyjność, poprawa działania – to wciąż nie wszystkie potrzeby organizacji, które można wspierać bimodalnym IT. Jak skutecznie radzić sobie z wyzwaniami, gwarantując naukę i rozwój? Tym poziomem zajmuje się odkrywana dopiero w Polsce analityka predykcyjna. Firmy coraz częściej inwestują w systemy służące do planowania, wychodząc poza standardowe rozwiązania analityki biznesowej i zwracając się w stronę bardziej zaawansowanych narzędzi. Pracę w Excelu zastępują specjalistyczne platformy, takie jak IBM Planning Analytics, oferująca pełne planowanie popytu i sprzedaży, planowanie produkcji oraz ekran planisty.

Zarządzający SumiRiko chcą mieć pełny nadzór nad swoim biznesem, więc razem z Novacura pracują nad wydobyciem istotnych treści z posiadanych danych, by na tej podstawie podejmować dobre strategiczne decyzje.

Czas to pieniądz, elastyczność to kontrola

W dzisiejszych czasach elastyczność, a z nią bimodalność stały się właściwie koniecznością – coraz więcej przedsiębiorstw – w tym te największe – rozumie, że to jedyna droga, jeśli firma chce być konkurencyjna. Warto o tym pamiętać, bo im szybciej zainwestuje się w rozwiązania optymalizujące procesy krytyczne, tym większe szanse pozostać w czołówce swojej branży lub się do niej dostać.